Lütfen aramak istediğiniz kelimeyi yazıp Enter tuşuna basın..

Logo

Kullandığımız dil; bugün ne olduğumuzu, yarın ne olacağımızı belirler..

 MENÜ

KAVRAM

(Genel kabul görmüş anlamı)

ETİMOLOJİ / KÖKEN / KAYNAK

(Etimoloji, köken, kaynak vb bilgiler)

YÜKLENEN ANLAM VE SORUNLAR

(Anlam kayması yoluyla kazandığı anlam ve yol açtığı sorunlar)

Sözcük dilimize Fransızca apéritif / apéritive sözünden alınmıştır. Anlamı: İştah açıcı şeylerdir. Aynı zamanda iştah açıcı olduğu düşünülen şarap veya alkol bazlı içeceklerdir. (Qui stimule l’appétit: vin apéritif.)  Aynı zamanda yemekten önce alınan hafif atıştırmalık, salata ve mezelerin de ortak adıdır. Boisson à base de vin ou d'alcool, supposée apéritive, que l'on prend avant le repas.

 

Bazı lokantalarda bu anlamlara gelen giriş entrée/antre veya başlangıç/ starter  gibi sözcüklerinin de kullanıldığını biliyoruz.

 

Sözcüğün kökeni Latince açmak anlamına aperire eyleminden +(t)ura ekiyle apertura olmuş ve sonra da Fransızcaya geçmiş,  apéritif halini almıştır. Fransızcada aperture açık, ağzı açık anlamına kullanılmaktadır. Yine Fransızcada ouvrir/ açmak eyleminden türetilmiş ouverture/ uvertür sözcüğü vardır. Uvertür daha çok opera ve bale gibi sahne eserlerinin giriş, başlangıç bölümlerini ifade eder şekilde kullanılmaktadır. Yunan tragedyalarında bunun karşılığı prolog sözcüğüdür. İngilizler ve Almanlar da sözcüğü aynen almışlardır. Ancak yazılışı aksansız aperitif şeklindedir. Bizdeki tüm sözcüklerde de yazılış aperitif şeklindedir. Ancak Google aperitif yanında aperatif şekline de yer vermektedir. Elbette doğrusu sözlüklerde de gösterildiği gibi aperitiftir. 


 

Kaynak: Ali Can Polat 

KAVRAM MUTFAĞI/ MAKALELER

https://www.kavrammutfagi.com/makale/aperitif

Makaleden Derleyen: Nurya Sun

Yorumlar

Yorumlar