Lütfen aramak istediğiniz kelimeyi yazıp Enter tuşuna basın..

Logo

Kullandığımız dil; bugün ne olduğumuzu, yarın ne olacağımızı belirler..

 MENÜ

KAVRAM

(Genel kabul görmüş anlamı)

ETİMOLOJİ / KÖKEN / KAYNAK

(Etimoloji, köken, kaynak vb bilgiler)

YÜKLENEN ANLAM VE SORUNLAR

(Anlam kayması yoluyla kazandığı anlam ve yol açtığı sorunlar)

Barnum Etkisi, kişisel özellikler, inançlar ve karakteristikler hakkında yapılan genellemelerin çoğunlukla doğru olduğu izlenimini yaratan bir psikolojik olgudur. Etki, Amerikalı palyaço ve showman P.T. Barnum'un adını taşır. Barnum, insanları çeşitli şovlar ve sirk gösterileriyle eğlendiren ve hayranlık uyandıran biri olarak bilinir. Ancak Barnum aynı zamanda, "herkesin kendine özgü bir karakteristik özelliği olduğu" ve bu özellikleri bulmak için doğru bir şekilde yönlendirildiğimizde insanların kendilerine inandırılabileceği konusunda ünlü bir sözle de tanınmaktadır.

Barnum Etkisi, astroloji, tarot kartları, fal, kişisel gelişim gibi alanlarda sıkça kullanılır. Bir kişi, özellikle astrolojik bir burç veya doğum haritası gibi bir şey için "doğru" açıklamalar bulduğunda, bunu doğrulayan diğer tüm açıklamaları kabul edebilir. Bu, kişinin gerçekten özgün ve doğru olduğu izlenimini yaratabilir.

Ancak, Barnum Etkisi'nin bir dezavantajı, insanların, doğru olmayan bilgileri kendilerine uyan ve gerçekliği yansıtmayan özellikleri kabul etmeleridir. Bu, insanların yanıltıcı kişilik testlerine veya astrolojik burç yorumlarına güvenmelerine neden olabilir.

Barnum Etkisi, insanların genellemeleri, doğru olduğuna inanarak kabul etmelerine neden olan bir psikolojik olgudur. Bu etki, astroloji, tarot kartları, fal, kişisel gelişim gibi alanlarda sıkça kullanılmaktadır. Ancak, insanların doğru olmayan bilgilere inanmalarına da neden olabilir.

Kaynak: Aynur ÖZDAL

Yorumlar

Yorumlar