Lütfen aramak istediğiniz kelimeyi yazıp Enter tuşuna basın..

Logo

Kullandığımız dil; bugün ne olduğumuzu, yarın ne olacağımızı belirler..

 MENÜ

KAVRAM

(Genel kabul görmüş anlamı)

ETİMOLOJİ / KÖKEN / KAYNAK

(Etimoloji, köken, kaynak vb bilgiler)

YÜKLENEN ANLAM VE SORUNLAR

(Anlam kayması yoluyla kazandığı anlam ve yol açtığı sorunlar)

"BHAG, Built to Last adlı kitapta[1] geliştirilen bir kavramdır. BHAG ("Bee Hag" olarak telaffuz edilir, "Big Hairy Audacious Goal "un (Büyük, Ürkütücü, Cüretkar Hedef) kısaltmasıdır)[2] ilerlemeyi teşvik etmenin güçlü bir yoludur. Bir BHAG açık ve ikna edicidir, çok az açıklama gerektirir; insanlar hemen anlar. NASA'nın 1960'lardaki ay görevini düşünün. En iyi BHAG'ler hem uzun vadeli inşa etmeyi hem de acımasız bir aciliyet duygusu yaymayı gerektirir: Olasılıklara meydan okumak ve nihayetinde BHAG'mize ulaşmak için bugün, yarın ve ertesi gün monomanyak bir odaklanmayla ne yapmamız gerekiyor?"

https://www.jimcollins.com/concepts/bhag.html adresinden alıntılanmış olup www.DeepL.com/Translator (free version) yoluyla Türkçeye çevrilmiştir. Daha geniş açklamalar bu adreste mevcuttur.

Türkçede "vizyon" olarak ifade edilen kavram (bkz. https://kavrammutfagi.com/kavram/vizyon-iddiali-sonuc) genellikle "ileri görüşlülük" anlamında kullanılıyor (vizyoner kişi gibi). BHAG ise, "uzun bir süre sonraya koyulan ve kişilerin sürekli olarak ayrılmamak için özen ve yüksek çaba gösterdikleri hedef" anlamındadır ve "vizyon" sözcüğü ile karşılanan terim budur.

 

[1] Built to Last (sonuna kadar dayanıklı), uzun yıllar varlığını sürdürebilen şirketlerin ortak özelliklerini araştıran bir kitap olup, bu özelliklerden birisi de sağlam bir vizyona (BHAG) sahip olarak ortaya çıkmıştır. Kitap hakkında daha geniş açıklamalar için bkz. https://en.wikipedia.org/wiki/Built_to_Last:_Successful_Habits_of_Visionary_Companies

[2] BHAG Beyaz Nokta® (www.BeyazNokta.org.tr) içindeki metinlerde BİS (Büyük İddialı Sonuç) olarak kullanılıyor.

Yorumlar

bdurmus

8.06.2024 23:32:31

Built To Last: Successful Habits of Visionary Companies by James C. Collins Download link: https://oceanofpdf.com/authors/james-c-collins/pdf-epub-built-to-last-successful-habits-of-visionary-companies-by-james-c-collins-download-54237667409/

Yorumlar