Lütfen aramak istediğiniz kelimeyi yazıp Enter tuşuna basın..

Logo

Kullandığımız dil; bugün ne olduğumuzu, yarın ne olacağımızı belirler..

 MENÜ

PYGMALION

Dört koldan dört kardeş
Boreas ile Notos, Zephyros ile Euros
Köpürttüler sularını Akdeniz’in
Sonrasında Poseidon tridentini gösterdi
Duruldu sular, köpükler sahile vurdu
Köpüklerin arasından bir istiridye
Açtı ağzını, ağzının içinde apak bir inci
Ete kemiğe büründü başı mavi göğe erdi
Apak teni altın sarısı saçları
Ömre bedel gözleri
Sağ yanında Zephyros eşi Khloris
Ak güller serpiyor
Sol yanında Eirene bekliyor
Elinde Sidon moru şalı
Ve ortada yüceler yücesi varlığıyla Afrodite’ miz
Tanımlamaya, anlatmaya söz yetmez
Toz konmamış masumiyet, arı duru temizlik
Tepeden tırnağa aşk
Tepeden tırnağa güzellik

Adıma Pygmalion derler
Adanın bir başından bir başına
Gezdim dolaştım, aradım durdum
Çok şey mi istedim
Umutlarım söndü ellerim boş kaldı
Boşta kalan ellerimden biri çekice
Öteki skarpelaya gitti
En iyi yaptığım şeyi yaptım
Fildişine şekil verdim, can veremedim
Tanrıçamıza koştum, boynumu büktüm
Eve döndüm Galatea’ya bir kez daha baktım
Çok güzel görünüyordu, çoook güzel…
Elimi omuzlarına götürdüm
Helios tanrının altın okları mı
Benim aşkımın ateşi mi
Yoksa her ikisi mi
Kıbrıs öğle sonrasında
Omuzbaşları sanki eriyen balmumuydu
Yüreğim yerinden fırlamak istiyordu
Aklıma dur dedim yüreğime teslim oldum
Korkuyu yendim dudağımı dudağına koydum
Galatea’nın dudakları dudaklarımda hareketlendi
Tanrıçamıza yakarılarım yanıtını bulmuştu
Sevinçten uçuyordum, uçuyorduk
Yeryüzü, gökyüzü ve uçsuz bucaksız Akdeniz
Benim, bizim olmuştu
Aphrodite’ mize koştum
Altara beyaz güller sundum
Yüzündeki gülücüğü gördüm
Sevgilime koştum
O gün karar verdik, doğacak çocuğumuza
Paphos adını koyduk

***
Boreas: Kuzeyli rüzgârların tanrısı
Notos: Güneyli rüzgârların tanrısı
Zephyros: Batılı rüzgârların tanrısı
Euros: Doğulu rüzgârların tanrısı
Poseidon: Denizler tanrısı
Helios: Güneş tanrısı
Trident: Poseidon’ nun üç çatallı yabası
Aphrodite: Aşk ve güzellik tanrıçası
Eirene: Dört Horai’den biri, barış ve bahardan sorumlu tanrıça
Pygmalion: Yaptığı heykele âşık olmuş heykeltıraş
Galatea: Pygmalion’un fildişinden yaptığı heykel
Sidon: Lübnan’da bir kent
Khloris: Çiçekler tanrıçası, Flora
Paphos: Güney Kıbrıs’ta bir kent, Baf.  Aphrodite’ in doğduğu yer
 

Resim 1-: Pygmalion ve Galatea, Anne-Louis Girodet, 1819
Resim 2-: Venüs’ün Doğuşu, Alessandro Boticelli, 1482
***
Pygmalion konusunu canlı tutan en önemli kişilerden birisi hiç kuşkusuz Latin şairi Publius Ovidius Naso’ dur, (İ.Ö. 43 - İ.S. 18) Ovidius Metamorphoses adlı eserinin X. Kitabında (243-297 arası dizelerde) Pygmalion’u anlatmıştır. Bu anlatım tarafıma da çok büyük ölçüde esin kaynağı olmuştur.

Batı uygarlığı aradan bin yıllar da geçse bu güzel mythos’u unutmamış ve bu öykünün dayandığı ruhsal dünyanın neden ve sonuçlarını incelenmeye devam etmiştir. Bu incelemeler sonucu bir yandan yeni terim ve kavaramlar bir yandan da yeni eserler yaratılmıştır. Onlardan biri George Bernard Shaw’ ın aynı adlı bir tiyatro oyunudur. Bu oyunun konusuna geçmeden önce oyunun konusunun geçtiği Londra’ yı ve oyun karakterlerinin yaşadığı ortamı biraz yakından tanımaya çalışalım.

Londra bilindiği gibi topraklarında güneş batmayan bir imparatorluğa da başkentlik yapmış olan bir kenttir. Aslında İngiltere, Birleşik Krallık Kıta Avrupası’ ndan Manş denizi ile ayrılmış olan bir ada devletidir. Londra Thames nehri kıyılarında kurulmuştur. Kent Romalılardan öncesine bile giden bir tarihe sahiptir. Ancak günümüze kadar uzanan kent şekillenmesi 9. Yüzyılla birlikte belirmeye başlamıştır. Wessex kralı Alfred the Great (849 – 899) o zamanki Wiking ve Danimarka saldırılarını uzaklaştırdıktan sonda eski limanın bulunduğu yerde, başta Westminster bölgesinde bir katedral ve bir de manastır, yani convent inşası tasarlanmıştır.
Daha sonra bunların çevresinde yerleşim alanı genişliyor. Manastırın bulunduğu yer eskiden bir tarla imiş adı günümüze Covent Garden (=Manastır Bahçesi) olarak ulaşmıştır. Her türlü sebze meyve yetiştiriliyormuş. 1536 yılına gelindiğinde ünlü kral 8. Henry bir KHK ile kilisenin tüm malvarlığına el koyuyor. Todors dizisinde bunlar çok ayrıntılı bir şekilde filme çekilmiştir. Onun ölümünden sonra da oğlu 6. Edward bu bölgeyi Bedford Earl’ ü John Russell’ e veriyor ve burada çok daha sonra bir malikâne ve onunla birlikte seçkin konutlar, bölgenin merkezine de İtalyan piazza tarzı bir meydan, meydana yakın bir yere de bir katedral inşa ediliyor. Bu alanın adı da Convent iken Covent olarak değiştiriliyor. Bu bölgenin adıyla daha sonraları tiyatrolar, orkestralar kuruluyor. Orchestra Of The Royal Opera House vd.
Yerleşim yoğunlaşması daha sonra toplumsal yapının da değişimini beraberinde getiriyor. Kapitalizmin yeni filizlenmeye başladığı 17. Yüzyıl sonlarında bölgede daha alt tabakadan insanların gelmesi buranın seçkinliğinin yerine daha alt bir kültürün de yerleşmesine neden oluyor. Özellikle o tarihlerde çıkan veba salgını ve büyük yangın da bölgenin niteliğinin değişimine etkili oluyor. Eğlence sektörü bir yandan da fuhşu deyim yerindeyse patlatıyor. Kadınların bir bölümü fuhuş ile geçimini sağlamaya çalışırken bir bölümü de örneğin çiçek satarak ayakta kalmaya uğraşmaktadırlar. Bernard Shaw’ ın oyunundan sinemaya aktarılan diyalogların birinde çiçekçi kızın I am good girl, ı am… diye ısrarla açıklamada bulunması çok anlamlıdır ve yaşanmakta olan ortamın özelliğini bize çok net bir şekilde göstermektedir.

İngiliz yazar George Bernard Shav 1912 yılında işte tam da bu konuları işleyen bir tiyatro oyunu yazıyor. Eserin adı Pygmalion. Eserin konusu Covent Garden’ da parttime fuhuş ve çiçek satma işi ile geçinen bir kızın öyküsüdür.

İlk kez bu eserden 1938 yılında Pygmalion (Bir Kadın Yarattım) adıyla bir müzikal yapılıyor.

Aradan biraz zaman geçtikten sonra yönetmenliğini George Cukor'un yaptığı, 1964 Birleşik Krallık yapımı müzikal bir film çevriliyor. Filmin adı My Fair Lady. Dilimize Benim Tatlı/Güzel Meleğim olarak çevriliyor. Filmin başrollerini Audrey Hepburn ve Rex Harrison paylaşıyorlar.

Film, başta En İyi Film, En İyi Erkek Oyuncu ve En İyi Yönetmen olmak üzere toplam 8 Oscar kazanıyor. Ülkemizde de gösterilen film seyircilerden çok büyük bir ilgi ve beğeni kazanıyor.

Dilbilim ve fonetik uzmanı Prof. Henry Higgins, tiyatro çıkışında yağmurlu bir gecede çiçek satan, ağzı bozuk Eliza Doolittle'a rastlar. Kendini beğenmiş fonetik profesörü Higgins (Sir Rex Harrison) yeteneklerinden o kadar emindir ki, Cockney işçi sınıfından bir kızı yüksek sosyetenin kültürlü bir üyesi gibi görünebilecek birine dönüştürmeyi kendine görev edinmiştir. Higgins'in deneği, iş bulma şansını artırmak için konuşma dersleri almayı kabul eden güzel Eliza Doolittle (Audrey Hepburn) olur. Higgins ve Eliza önce çatışırlar, sonrasında ise Eliza kısa sürede ilerleme göstermekle kalmaz, gönülleri fethetmeye de başlar.

Çok geçmeden 1967 yılında İngilizce My Fair Lady orijinal adıyla Ankara Devlet Tiyatrosu'nda bu müzikali seyretme olanağı bulduk. Başrolde dönemin en iyi, en güzel oyuncularından Ayten Gökçer ve Cüneyt Gökçer vardı. Bu gösteri de seyircinin belleğinde derin izler bırakmış oldu.

***

Pygmalion mythos’u bu kadarla kalmadı. Davranışsal psikoloji, sosyal psikoloji, pedagoji, örgütsel davranış ve yönetim teknikleri ile sanatın değişik dallarında ve edebiyat alanında eni konu incelenmiştir. Bütün bu düşünceler “Beklenti” kavramı üzerinden şekillenmektedir.
Sonuçta Kendini Gerçekleştiren Kehanet/ The Self-Fulfilling Prophecy ya da Pygmalion Etkisi/ Pygmalion effect olarak anlatılan, tanımlanan terimler ortaya çıkmıştır. Bu terimi açıklamak için bir kişinin, belli bir süre sonra başkalarının ona ilişkin beklentilerine denk düşen davranışlar göstermesi diyebiliriz.

Öncelikle bir öngörünün gerçek olabilmesi için ona uygun bir ortamın bulunması gerekmektedir. Öykünün geçtiği yer güzellik ve aşk tanrıçasının beden kazandığı bir yerdir. Ve öykünün örnek alındığı tanrıça da Aphrodite’ tir. Pygmalion Aphrodite yerine Efes’e, Artemis’e gitmemektedir. Öykünün kurgusu bilinçlidir, tiplerin seçimi bir rastlantı değildir.

Öykümüzde heykelcimiz Pygmalion’un kafasında tasarladığı bir güzellik kavramı vardır. Bu kavram kendi yaşadığı coğrafyada doğduğuna inanılan Aphrodite’den kaynaklanmaktadır. Güzel,  Aphrodite’ nin taşıdığı özellikleri taşımalıdır, taşımıyorsa o güzel değildir. Nitekim Pygmalion çevresindeki kadınları beğenmemekte, onları tanrıçanın güzelliklerini taşamaması nedeniyle günahkâr yaratıklar olarak küçümsemektedir. Bu yüzden kendisi o güzelliği yaratmaya karar vermiştir. Heykel yapmaya karar verdiği malzeme de bir mermer parçası değil saflık, duruluk, temizlik ve masumiyet yüklenebilecek ve az bulunur bir malzeme olan fildişidir.
Pygmalion yaratacağı eserin güzel olmasını çok istemekte ve çalışmalarını yetkinleştirerek güzelin kendisine erişebileceği beklentisine girmektedir. Latince bir deyim vardır. “Audaces Fortuna Iuvat”. Bu deyimi dilimize Talih yardım eder dile çevirebiliriz. Bu deyime talihin yardımcı olması için onun gerçekleşmesinin güçlü bir duygu ile istenmesi, arzu edilmesi ve bu istek yönünde çok emek harcanması gerekir diye ekleyebiliriz.
Pygmalion içinde bulunduğu durumdan hoşnut değildir,  kafasında “güzel” kavramı daha önceden oluşmuştur, arayış içindedir ve güzeli bulmak için çok güçlü bir duygu beslemektedir.  Duygusunun gerçeğe dönmesi için de kendisinin yapması gereken her şeyi yapmıştır. Bunların sonucunda da kendisine göre artık bir beklenti oluşmuştur.
Beklentiler onda algısal bir uyuma veya algısal yan tutmaya yol açmıştır. Ancak algılama sürecinde kendisinin beklediği ile uyumlu olacak şekilde hareket ettiği gözlemleyebiliyoruz.

Buna karşın eksik olan candır, ruhtur. İşte bunun için en güzel olan tanrıçaya, Aphrodite’ e koşmuştur. Tanrıça boynu bükük Pygmalion’a acımış ve Galatea’ya beklenen ruhu vermiştir. Pygmalion inancının esiri olduğu için bu ruh alma verme işinin farkına bile varmamıştır. Sadece Ovidius’un anlattığına göre alevin üç kez yükselip alçalması onun için yeterli olmuştur. Öykü daha ileriye gitmekte ve bizim kahramanlarımızı bir çocuk sahibi yapmaktadır.
Öykü denince de böylesi olmalıdır, değil mi?

Beklenti durumu günlük yaşantımızda da bize güzel sürprizler hazırlamaktadır. Örneğin “Bir kimseye kırk gün ne dersen o olur” deyimimizde olduğu bir kimseye olması gereken şey söylendikçe o kimsede de bir inanç ve sonrasında bir beklenti oluşur. İnanç ve çaba ile birlikte beklenen durum da gerçekleşir.
Eğitim ve iş yaşamında sen yaparsın, sen kazanırsın şeklindeki ilk yüreklendirici sözler kişiyi o yönde çalışmaya yönelterek kendisinde kazanabileceği inancına dönüşmekte ve sonrasında bir beklenti oluşmaktadır. Kişinin çalışmaları başkalarında da kazanabileceği, başarabileceği inancını yerleştirildiğinde bu kez kişinin dışındakilerde bir beklenti yaratmaktadır. Bunlara Pygmalion etkisi adı verilmektedir.

Bir de bu durumun olumsuz yanı var. Buna da “Golem Etkisi” deniyor. Örneğin “Bir kimseye kırk gün deli dersen deli olur” gibi. Bir adama kırk gün ne dersen o olur sürekli telkinlerle bir kişinin bilinçaltına birtakım inançlar, duygular yerleştirilebilir anlamında kullanılan bir sözdür.

Yeşilçam sinemasında yukarıda anlatılan “beklenti” yi ve bu öngörünün “gerçekleşmesini” sıklıkla gözlemleyebiliyoruz. Gençlerden birinin zengin diğerinin fakir olarak gösterildiği filmlerde gençlerin birleşmelerinin arkasında hep bu Pygmalion Etkisi görülmektedir.
Dünya sinemasından da Julia Roberts ve Richard Gere gibi oyuncuların rollerini paylaştığı 1990 ABD Garry Marshall yapımı romantik komedi türündeki Pretty Woman filmi örnek gösterilmektedir. Filmde zengin ve yakışıklı işadamı Edward, bir gün New York'un hareketli caddelerinde, yaşantısının tam zıddı bir hayat yaşayan güzeller güzeli Vivian ile karşılaşır. Bu beklenmedik karşılaşma, birlikte geçirdikleri büyülü ve unutulmaz bir geceye dönüşür. Vivian, zengin ve lüks yaşamın tadını çıkarırken, en lüks otellerde kalarak ve zengin kıyafetler giyerek bambaşka bir hafta geçirir. Ancak, Edward'a karşı duyduğu hislerin derinleşmeye başladığını fark eder. Korkuları, yaşam standartlarının farklılığının aralarındaki duyguların önüne geçeceği yönündedir ve bu sebeple Edward'dan uzaklaşmaya karar verir. Ancak aşkın gücü, bu rüya gibi geçen haftalarını gerçek hayata dönüştürmeye yetecektir. Sonunda ne yaşam standartlarındaki farklılık, ne de başka bir şey önemli olacaktır. Bu süreçte, hem Edward hem de Vivian, aşkın tüm engelleri aşabilecek bir güç olduğunu anlarlar.

Pygmalion etkisi Rosenthal etkisi olarak da anılmaktadır. Yüksek beklentilerin belirli bir alanda daha iyi, daha verimli bir duruma yol açtığına inanılan ruhsal olgu için kullanılmaktadır. Rosenthal bu düşüncelerini öğretmenlerin öğrencilerinin başarı düzeyini etkileyen öğrencilerin beklentilerine uygulayarak incelemiştir.
Rosental ve onun gibi düşünenlerin vardıkları sonuçlar bu görselde özetlenmektedir.

Pygmalion etkisinin aksi yönde olan kavram ise yukarda sözünü ettiğimiz Golem etkisidir. Bu olgu da Golem söylencesi çerçevesinde ele alıp değerlendirmektedir. Yahudi mitolojisinde yer alan Golem, 16. yüzyılda Praglı Haha Judah Loew ben Bezalel tarafından yaratılmış bir canavardır. Anlatılanlara göre yaratıcısına hizmet edebilmesi için ve kilden yapılmıştır. Yahudilikte dinlenme ve ibadet günü olarak kabul edilen Şabat Günü yani cumartesi günü, Golem’ in kapalı tutulması gerekmektedir. Fakat Haham Judah Loew ben Bezalel, Golem’i kapatmayı unutur ve Golem, Şabat’ta kendi hâline bırakılırsa kendisinde ve kendisi gibi düşünen Yahudi topluluğunda büyük bir yıkım oluşturacağı beklentisi oluşturur. Bu efsane çerçevesinde Golem etkisine genel olarak bakıldığında kendini gerçekleştiren kehanetlerin olumsuz etkilerine odaklanan kişilerin endişelerini temsil eder ve düşük beklentilerin üzerindeki zayıflığı gösterir.

Başka bir rivayete göre ise Golem, Yahudi toplumuna hizmet etmesi ve onları koruması için kilden yapılıp bir meydana getirilir. Bu heykelin zekâsı az ve ruhu da yoktur. Fakat birçok açıdan topluma yararlı olmaktadır. Alnında, doğruluk, gerçeklik anlamlarına gelen “emet” sözü yazmaktadır. Şabat Günü yani cumartesi günü Yahudiler çalışmadığı için Golem’in alnındaki “e” harfi silinip “met” sözü kalır. Bu met sözü ölüm anlamına gelmektedir. Bundan dolayı, Golem, o gün boyunca hareketsiz bir hâlde ölü bir biçimde kalır. Efsaneye göre met sözü, Golem’e olumsuz/negatif bir beklenti yüklemiştir.

Pygmalion Etkisi ile Golem Etkisi arasındaki farkları kısaca şöyle sıralayabiliriz.

Pygmalion Etkisi                                             Golem Etkisi

Yüksek beklenti                                           Düşük beklenti
Sabırlılık                                                   Sabırsızlık
Yüreklendiricilik                                         Cesaret kırıcılık
Hoşgörülülük                                               Hoşgörüsüzlük
Kararlı duygu hali                                       Kararsız duygular
Diyaloğa açık oluş                                       Diyaloğa kapalı oluş       

Pygmalion etkisi olarak adlandırılan bu psikolojik durum tıp alanında karşımıza plasebo olarak çıkmaktadır. Plasebo etkisi, farmakolojik olarak etkisiz bir ilacın telkine dayalı bir etki ortaya çıkarmasıdır.

Dilimize İngilizce placebo, deney amacıyla verilen etkisiz ilaç sözcüğünden alınmıştır. Latince placebo memnun edeceğim sözcüğüne dayanmaktadır. Latince memnun olmak, tatmin olmak anlamındaki placēre eyleminden türetilmiştir. Latince placeo de beğeneceğim demektir.

Plascebo sözcüğünün tarihi 14. yüzyıla kadar uzanıyor. O yıllarda, ölülerin ardından para ile ağlayan, ağıt tutan paralı, özellikle kadın kişilerin ağlamalarına (placebo Domino in regione vivorum) Yani yaşayanlar dünyasında tanrıyı hoşnut edeceğim, deniyormuş.

İlk kez 1811'de Hopper'ın Tıp Sözlüğü' nde hastayı iyileştirmekten çok onu memnun etmeyi amaçlayan bir tedavi şekli olarak literatüre geçmiştir.
Aslında plasebonun iyileştirici bir gücü yoktur. İyileştirme gücünü tümüyle hastanın kullandığı ilacın işe yarayacak ilaç olduğunu düşünmesinden, buna inanmasından almaktadır. Tıp bu durumu bilimsel olarak açıklayamamaktadır. İyileşme olanağının bulunmadığı veya zayıf olduğu birçok hastanın bu inanç ve güç sayesinde kurtulduklarına tanık olunabilmektedir. https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/115042
Bu link üzerinden plasebo etkisinin nörobilolojisi hakkında daha geniş bilgiye ulaşılabilir.
Plasebo etkisinin bir de olumsuz olanı vardır. Buna da tıp dilinde “Nosebo Etkisi” denmektedir. Hastanın, ilacın kendisine yan etkiler getireceğine inanması nedeniyle, farmakolojik olarak etkisiz bir ilaç verilse bile hastada hastanın beklediği bazı yan etkilerin görülmesi durumudur.
Bütün bunlar bize insanın iç dünyasındaki olumlu düşüncelerin gücünü, bu güçlerin yarattığı bir sinerjiyi akla getirmektedir. Halk arasında “iyi diyelim, iyi isteyelim iyi olsun” deyimini anımsatmaktadır. Aynı şekilde Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Zafer, zafer benimdir diyebilenindir.' sözünü anımsıyoruz.

Sözümüzü Latinlerin “Talih Sana Yardım Eder”  sözüne “Sen önce Talihe Yardım Et”
sözünü ekleyerek bağlayalım.
Gelecek için her an umudumuzu yeşil tutalım.
Saygılar…

14.11.2023
Ali Can Polat

Yorumlar

SON EKLENEN MAKALELER

KOBANİ VEYA KOBANE SÖZCÜĞÜ ÜZERİNE KÜÇÜK DEĞİNMELER
KOBANİ VEYA KOBANE SÖZCÜĞÜ ÜZERİNE KÜÇÜK DEĞİNMELER
MEB ve Maarif Modeli
MEB ve Maarif Modeli
SEVAN NİŞANYAN
SEVAN NİŞANYAN
Demokrasi Sadece Bir An mıydı?
Demokrasi Sadece Bir An mıydı?
PROKRUSTES’ in YATAĞI
PROKRUSTES’ in YATAĞI
KARNAVAL
KARNAVAL
DİSİPLİN
DİSİPLİN
NÜFUS KÜTÜĞÜ, NÜFUS KÂĞIDI, KAFA KÂĞIDI KAVRAMLARI
NÜFUS KÜTÜĞÜ, NÜFUS KÂĞIDI, KAFA KÂĞIDI KAVRAMLARI
CADI-ENGİZİSYON / CADILAR GÜNÜ/AZİZLER GÜNÜ/ CADALOZ
CADI-ENGİZİSYON / CADILAR GÜNÜ/AZİZLER GÜNÜ/ CADALOZ
İMPARATORLUK  – İMPARATOR – EMPERYAL- EMPERYALİZM
İMPARATORLUK  – İMPARATOR – EMPERYAL- EMPERYALİZM
YAŞADIKLARIMIZ VE BİR DAHA YAŞAMAK İSTEMEDİKLERİMİZ
YAŞADIKLARIMIZ VE BİR DAHA YAŞAMAK İSTEMEDİKLERİMİZ
KENTSEL DÖNÜŞÜM KAVRAMI VE ANLAMI
KENTSEL DÖNÜŞÜM KAVRAMI VE ANLAMI
Puslu Havalar, Sakin İnsanlar Ülkesi Vietnam, Hüzünlü Kamboçya (17-25 Mart 2024)
Puslu Havalar, Sakin İnsanlar Ülkesi Vietnam, Hüzünlü Kamboçya (17-25 Mart 2024)
İKTİDAR – MUHALEFET – HİZİP/KLİK- FRAKSİYON
İKTİDAR – MUHALEFET – HİZİP/KLİK- FRAKSİYON
İSTANBUL, YA ARON ANGEL’İN TASARLADIĞI GİBİ OLSAYDI…
İSTANBUL, YA ARON ANGEL’İN TASARLADIĞI GİBİ OLSAYDI…
Yazarak Gitmek
Yazarak Gitmek
ALFABE
ALFABE
DEVE
DEVE
MERKANTİLİZM
MERKANTİLİZM
PEŞKEŞ / PİŞKEŞ
PEŞKEŞ / PİŞKEŞ
Yakın Dil
Yakın Dil
Persepolis ile ilgili olarak gezide tuttuğum notlardan- Parsayı Toplamak
Persepolis ile ilgili olarak gezide tuttuğum notlardan- Parsayı Toplamak
KUTU KUTU PENSE 
KUTU KUTU PENSE 
DAYAK CENNETTEN ÇIKMADIR
DAYAK CENNETTEN ÇIKMADIR
BİR GÜNLÜK ZAMANIN BÖLÜMLERİ
BİR GÜNLÜK ZAMANIN BÖLÜMLERİ
ŞERİAT
ŞERİAT
Türkçe Sorunları: BİRBİRİNE  KARIŞAN, KARIŞTIRILAN  İKİ KAVRAM:  EĞİTİM İLE ÖĞRETİM 
Türkçe Sorunları: BİRBİRİNE  KARIŞAN, KARIŞTIRILAN  İKİ KAVRAM:  EĞİTİM İLE ÖĞRETİM 
SAPYOSEKSÜELLİK KAVRAMI ÜZERİNE (SAPIOSEXUALITÉ / SAPIOSEXUALITY)
SAPYOSEKSÜELLİK KAVRAMI ÜZERİNE (SAPIOSEXUALITÉ / SAPIOSEXUALITY)
NOSTALJİ
NOSTALJİ
AKIL DARALTICI ÖN YARGILARIMIZ / ZİHİN KÖRLÜĞÜ
AKIL DARALTICI ÖN YARGILARIMIZ / ZİHİN KÖRLÜĞÜ
TEVHİD VE HİLAFET KAVRAMLARI ÜZERİNE
TEVHİD VE HİLAFET KAVRAMLARI ÜZERİNE
MÜSTEHCEN VE ÇIPLAKLIK KAVRAMLARI ÜZERİNE
MÜSTEHCEN VE ÇIPLAKLIK KAVRAMLARI ÜZERİNE
SİVİL TOPLUM KURULUŞU DEĞİL DEMOKRATİK TOPLUM KURULUŞU
SİVİL TOPLUM KURULUŞU DEĞİL DEMOKRATİK TOPLUM KURULUŞU
ZEHİRİ ZEHİR YAPAN DOZUDUR (DOSIS FACIT VENONIUM)
ZEHİRİ ZEHİR YAPAN DOZUDUR (DOSIS FACIT VENONIUM)
UMUT VE SEVGİ HER ZORLUĞU YENER ya da PANDORA'NIN KUTUSU
UMUT VE SEVGİ HER ZORLUĞU YENER ya da PANDORA'NIN KUTUSU
SADAKA VE SADAKAT
SADAKA VE SADAKAT
HAMİLELİK ŞÜPHESİ
HAMİLELİK ŞÜPHESİ
FİKRE SAYGI KONUSUNA KÜÇÜK BİR DOKUNUŞ
FİKRE SAYGI KONUSUNA KÜÇÜK BİR DOKUNUŞ
İZLEMEK / İZCİ - İZCİLİK 
İZLEMEK / İZCİ - İZCİLİK 
BULUTTAN NEM KAPMAK
BULUTTAN NEM KAPMAK
ŞAMAR OĞLANI ve 24 KASIM ÖĞRETMELER GÜNÜ
ŞAMAR OĞLANI ve 24 KASIM ÖĞRETMELER GÜNÜ
PISA NEDİR?
PISA NEDİR?
ŞOFÖR ve ŞOFBEN KAVRAMLARI
ŞOFÖR ve ŞOFBEN KAVRAMLARI
ÖLÜM - ÖLÜ ve SONRASI
ÖLÜM - ÖLÜ ve SONRASI
MNEMOSYNE (Bellek, Anımsama ve Akılda Tutma Tanrıçası)
MNEMOSYNE (Bellek, Anımsama ve Akılda Tutma Tanrıçası)
THESEUS’ UN GEMİSİ PARADOKSU
THESEUS’ UN GEMİSİ PARADOKSU
ŞAMAR OĞLANI ve 24 KASIM ÖĞRETMELER GÜNÜ
ŞAMAR OĞLANI ve 24 KASIM ÖĞRETMELER GÜNÜ
IKAROS
IKAROS
LABYRINTHOS / LABİRENT
LABYRINTHOS / LABİRENT
NARKİSSOS ve METAMORPHOSE
NARKİSSOS ve METAMORPHOSE
YARGININ MİLLİSİ OLMAZ
YARGININ MİLLİSİ OLMAZ
ANACHRONISME / ANAKRONİZM 
ANACHRONISME / ANAKRONİZM 
ÜMMET – MİLLET
ÜMMET – MİLLET
O SINIR TAŞLARINIZ, O DUVARLARINIZ…
O SINIR TAŞLARINIZ, O DUVARLARINIZ…
KUTLAMA/ ANMA – SON AKŞAM YEMEĞİ
KUTLAMA/ ANMA – SON AKŞAM YEMEĞİ
MISOPHONIA-misofoni & AMUSIA - amuzi
MISOPHONIA-misofoni & AMUSIA - amuzi
YAS VE YAS TUTMA
YAS VE YAS TUTMA
TERÖR / TERÖRİZM ve HEROSTRATOS
TERÖR / TERÖRİZM ve HEROSTRATOS
MARKA – MODA KAVRAMLARINA KÜÇÜK BİR DOKUNUŞ
MARKA – MODA KAVRAMLARINA KÜÇÜK BİR DOKUNUŞ
EMOJİ VE MOLATİK KAVRAMLARI ÜZERİNE
EMOJİ VE MOLATİK KAVRAMLARI ÜZERİNE
ÖZELEŞTİRİ (ÖZ ELEŞTİRİ) 
ÖZELEŞTİRİ (ÖZ ELEŞTİRİ) 
BOTOX – BOTULUS/ SOSİS GÜZELLİĞİ
BOTOX – BOTULUS/ SOSİS GÜZELLİĞİ
DÜŞÜNCEYE SAYGI VE DÜŞÜNCEYE TAHAMMÜL
DÜŞÜNCEYE SAYGI VE DÜŞÜNCEYE TAHAMMÜL
BEN BU ZAFERİ POPOMLA DEĞİL KAFAMLA KAZANDIM
BEN BU ZAFERİ POPOMLA DEĞİL KAFAMLA KAZANDIM
DİPLOMASİ  -  DİPLOMA
DİPLOMASİ  -  DİPLOMA
PİRİNÇ
PİRİNÇ
PEYGAMBER
PEYGAMBER
UMUT - UTKU
UMUT - UTKU
HAYDAN GELEN HUYA GİDER
HAYDAN GELEN HUYA GİDER
DİNGO’ NUN AHIRI
DİNGO’ NUN AHIRI
DARISI BAŞINA
DARISI BAŞINA
ÇAĞRIŞAN KAVRAMLARIN ÇAĞRIŞTIRDIKLARI (2)
ÇAĞRIŞAN KAVRAMLARIN ÇAĞRIŞTIRDIKLARI (2)
KAVRAMLARIN ÇAĞRIŞIMI
KAVRAMLARIN ÇAĞRIŞIMI
ÖDEV, GÖREV, İŞLEV
ÖDEV, GÖREV, İŞLEV
ATLIKARINCA - DÖNME DOLAP
ATLIKARINCA - DÖNME DOLAP
FİLENİN SULTANLARI DEĞİL ALTIN KIZLARI
FİLENİN SULTANLARI DEĞİL ALTIN KIZLARI
GREEDFLATION-Türkçesi aranıyor
GREEDFLATION-Türkçesi aranıyor
DANSÇI MAYMUNLAR
DANSÇI MAYMUNLAR
ANCADA BERABER KANCADA BERABER
ANCADA BERABER KANCADA BERABER
GELİN – GÜVEY- GERDEK
GELİN – GÜVEY- GERDEK
ÖLÜLER,   ÖLÜM SÖZLERİ
ÖLÜLER,   ÖLÜM SÖZLERİ
GÜNAH KEÇİSİ
GÜNAH KEÇİSİ
KURNAZLIK - FIRSATÇILIK
KURNAZLIK - FIRSATÇILIK
BAM – BAM TELİ – BAM TELİNE BASMAK, DOKUNMAK
BAM – BAM TELİ – BAM TELİNE BASMAK, DOKUNMAK
TROLL - TROL
TROLL - TROL
VEDA / HÜZÜN - ÖZLEM - VUSLAT/ SEVİNÇ
VEDA / HÜZÜN - ÖZLEM - VUSLAT/ SEVİNÇ
SANAT ÜRÜNÜ MÜ / SANAT ESERİ Mİ ? SANAT ÜRETİCİLİĞİ Mİ / SANAT YARATICILIĞI MI ?
SANAT ÜRÜNÜ MÜ / SANAT ESERİ Mİ ? SANAT ÜRETİCİLİĞİ Mİ / SANAT YARATICILIĞI MI ?
NEFRET DİLİ
NEFRET DİLİ
İLETİŞİM ve PROPAGANDA DİLİ ÜZERİNE DÜŞÜNCELER
İLETİŞİM ve PROPAGANDA DİLİ ÜZERİNE DÜŞÜNCELER
SÖZ VERMEK VE SÖZÜNDE DURMAMANIN KIRK ŞEKLİ
SÖZ VERMEK VE SÖZÜNDE DURMAMANIN KIRK ŞEKLİ
SECCADE
SECCADE
RAMADAN/ RAMAZAN – KANDİL VE MAHYALAR/ ŞEHR-İ RAMAZAN
RAMADAN/ RAMAZAN – KANDİL VE MAHYALAR/ ŞEHR-İ RAMAZAN
RETORİK, HİTABET, KIRAAT VE TİLAVET
RETORİK, HİTABET, KIRAAT VE TİLAVET
ENERJİ /ÉNERGIE  –  SİNERJİ/ SYNERGIE
ENERJİ /ÉNERGIE  –  SİNERJİ/ SYNERGIE
DEPREMDE BÜYÜKLÜK VE ŞİDDET FARKI
DEPREMDE BÜYÜKLÜK VE ŞİDDET FARKI
KARIŞIK – KARMAŞIK
KARIŞIK – KARMAŞIK
HELALLEŞMEK, HESAPLAŞMAK
HELALLEŞMEK, HESAPLAŞMAK
ANASININ GÖZÜ
ANASININ GÖZÜ
TEŞEKKÜR ETMEK –  ÖZÜR DİLEMEK
TEŞEKKÜR ETMEK –  ÖZÜR DİLEMEK
İLETİŞİM, MİZAH ve HOŞGÖRÜ
İLETİŞİM, MİZAH ve HOŞGÖRÜ
NESEP NEDİR, NESEPSİZ NE DEMEKTİR?
NESEP NEDİR, NESEPSİZ NE DEMEKTİR?
AŞAĞILAMA, SÖVGÜ VE HAKARET
AŞAĞILAMA, SÖVGÜ VE HAKARET
NARTHEX
NARTHEX
MÜJDE
MÜJDE
İBRET
İBRET
DİLDE YABANCI HAYRANLIĞIMIZ
DİLDE YABANCI HAYRANLIĞIMIZ
APERİTİF
APERİTİF
BAŞIN ÖNE EĞİLMESİN
BAŞIN ÖNE EĞİLMESİN
AHMAK
AHMAK
BÜTÇE
BÜTÇE
AHLÂK
AHLÂK
Başparmaklarımız
Başparmaklarımız
MENDİL
MENDİL
BODRUM'DA YABAN HAYATINI YOK EDEN İMAR PLANLARI
BODRUM'DA YABAN HAYATINI YOK EDEN İMAR PLANLARI
RÛM,  RÛMÎ, RÛMELİ
RÛM,  RÛMÎ, RÛMELİ
ORGANİZE ÖRGÜT VEYA ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTÜ
ORGANİZE ÖRGÜT VEYA ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTÜ
Türkçedeki Yunanca kökenli kelimeler
Türkçedeki Yunanca kökenli kelimeler
TANRI ve ADALET/ İLAHİ ADALET / TANRI SEVGİSİ / TANRININ İNSAN SEVGİSİ
TANRI ve ADALET/ İLAHİ ADALET / TANRI SEVGİSİ / TANRININ İNSAN SEVGİSİ
TUTUM
TUTUM
SÜRTÜK
SÜRTÜK
DİL ÖĞRETİMİNDE ETİMOLOJİ BİLGİSİNİN YARARLARI
DİL ÖĞRETİMİNDE ETİMOLOJİ BİLGİSİNİN YARARLARI
DEKOLTE – TESETTÜR – MÜSTEHCEN – PORNOGRAFİ - EROTİZM
DEKOLTE – TESETTÜR – MÜSTEHCEN – PORNOGRAFİ - EROTİZM
ETİYOLOJİ
ETİYOLOJİ
ETİMOLOJİNİN ETİMOLOJİSİ
ETİMOLOJİNİN ETİMOLOJİSİ
REÇETELERDEKİ KISALTMALAR
REÇETELERDEKİ KISALTMALAR
ATLAS ve KARYATID KAVRAMLARI
ATLAS ve KARYATID KAVRAMLARI
BAY -  BAYAN
BAY -  BAYAN
LALE – TÜLBENT – TULIPE - TÜRBAN
LALE – TÜLBENT – TULIPE - TÜRBAN
POSTULAT-CREDO–İMAN
POSTULAT-CREDO–İMAN
AKRABA - HISIM KAVRAMLARI ÜZERİNE
AKRABA - HISIM KAVRAMLARI ÜZERİNE
RAMAZAN, BAYRAM VE RAMAZAN/ŞEKER BAYRAMI KAVRAMLARI ÜZERİNE
RAMAZAN, BAYRAM VE RAMAZAN/ŞEKER BAYRAMI KAVRAMLARI ÜZERİNE
RÜZGÂR
RÜZGÂR
KALPAZANLIK
KALPAZANLIK
POLİTİKA
POLİTİKA
CIMON-PERO' NASIL CHARITY ROMANA OLDU?
CIMON-PERO' NASIL CHARITY ROMANA OLDU?
İDEOLOJİ– DEMAGOJİ – PROPAGANDA -DEMOKRASİ
İDEOLOJİ– DEMAGOJİ – PROPAGANDA -DEMOKRASİ
YABANCI DİLLERDEN ALINAN KAVRAM VE TERİMLER SORUNU
YABANCI DİLLERDEN ALINAN KAVRAM VE TERİMLER SORUNU
BANLİYÖ
BANLİYÖ
SATRANÇ
SATRANÇ
GAZİLER HELVASI – ŞÜKÜR HELVASI
GAZİLER HELVASI – ŞÜKÜR HELVASI
ABDEST KAVRAMININ KÖKEN VE ANLAMI
ABDEST KAVRAMININ KÖKEN VE ANLAMI
AYLARIN ADLARI, KÖKEN VE ANLAMLARI
AYLARIN ADLARI, KÖKEN VE ANLAMLARI
Ahmet Vefik Paşa
Ahmet Vefik Paşa
TARTIŞMAK, ELEŞTİRMEK VE AD HOMINEM KAVRAMLARI
TARTIŞMAK, ELEŞTİRMEK VE AD HOMINEM KAVRAMLARI
POLİS, POLİ, POL,  BOLU
POLİS, POLİ, POL,  BOLU
GÜN ADLARI, KÖKENLERİ VE ANLAMLARI
GÜN ADLARI, KÖKENLERİ VE ANLAMLARI
KITA ADLARI
KITA ADLARI
POLO - MİNYATÜR
POLO - MİNYATÜR
AMATÖR-PROFESYONEL
AMATÖR-PROFESYONEL
İSKAMBİL KÂĞITLARINDAKİ ŞEKİLLER
İSKAMBİL KÂĞITLARINDAKİ ŞEKİLLER
BURUK  ACI
BURUK  ACI
HİSSEDİLEN SICAKLIK / AĞIRLIK, KATLANILABİLEN İNSAN, DAYANILABİLİR ENFLASY0N
HİSSEDİLEN SICAKLIK / AĞIRLIK, KATLANILABİLEN İNSAN, DAYANILABİLİR ENFLASY0N
KARGA TULUMBA
KARGA TULUMBA
AFORİZMA – AFOROZ – PERSONA NON GRATA - HAYMATLOS
AFORİZMA – AFOROZ – PERSONA NON GRATA - HAYMATLOS
ANLAM SANATLARI
ANLAM SANATLARI
ACABA
ACABA
ÖKSÜZ VE YETİM KAVRAMLARI ÜZERİNE
ÖKSÜZ VE YETİM KAVRAMLARI ÜZERİNE
KELİMELERİN BİZE ETTİĞİ
KELİMELERİN BİZE ETTİĞİ
ÜNİVERSİTE  NE DEMEK?
ÜNİVERSİTE  NE DEMEK?
ADLARIMIZIN KÖKEN VE ANLAMLARINI YETERİNCE BİLİYOR MUYUZ?
ADLARIMIZIN KÖKEN VE ANLAMLARINI YETERİNCE BİLİYOR MUYUZ?
FENOMEN – İDOL - İKON – ROL MODEL
FENOMEN – İDOL - İKON – ROL MODEL
ETİMOLOJİ  NE İŞE YARAR?
ETİMOLOJİ  NE İŞE YARAR?
14 MART TIP BAYRAMI İLE İLGİLİ KAVRAMLARIMIZ
14 MART TIP BAYRAMI İLE İLGİLİ KAVRAMLARIMIZ
DOSTA VİSKİ
DOSTA VİSKİ
TAKDİREN – TEŞDİDEN - TAHFİFEN
TAKDİREN – TEŞDİDEN - TAHFİFEN
SORUNLU KAVRAMLARIMIZ
SORUNLU KAVRAMLARIMIZ
ÇARPICI  ETİMOLOJİLER
ÇARPICI  ETİMOLOJİLER
UYKULARIMIZIN TANRISI HYPNOS, ÜÇ BİN ÇOCUĞUNDAN BİRİ MORPHEUS
UYKULARIMIZIN TANRISI HYPNOS, ÜÇ BİN ÇOCUĞUNDAN BİRİ MORPHEUS
P H A E T H O N
P H A E T H O N
NAPOLYON KİRAZI – CHAMPS ÉLYSÉES ’nin  AT KESTANELERİ
NAPOLYON KİRAZI – CHAMPS ÉLYSÉES ’nin  AT KESTANELERİ
BASAMAKLAR,  MERDİVENLER
BASAMAKLAR,  MERDİVENLER
NATO KAFA NATO MERMER
NATO KAFA NATO MERMER
DOĞUM GÜNLERİ VE DOĞUM GÜNÜ KUTLAMALARI
DOĞUM GÜNLERİ VE DOĞUM GÜNÜ KUTLAMALARI
TÜKENMEZ KALEM - ALKOLSÜZ BALIK ÇEŞİTLERİ
TÜKENMEZ KALEM - ALKOLSÜZ BALIK ÇEŞİTLERİ
MİT, MİTOLOJİ, EFSANE, MASAL, DESTAN, HİKÂYE, TARİH, TRAJEDİ, KOMEDİ VE OPERA
MİT, MİTOLOJİ, EFSANE, MASAL, DESTAN, HİKÂYE, TARİH, TRAJEDİ, KOMEDİ VE OPERA
İBADET YERLERİ
İBADET YERLERİ
Yenilik Kavramı ve Yenilik Politikaları
Yenilik Kavramı ve Yenilik Politikaları
FİKİR VE ZİKİR
FİKİR VE ZİKİR
ADAM GİBİ ADAM
ADAM GİBİ ADAM
Diderot Etkisi
Diderot Etkisi
MİLKA
MİLKA
ACABA BUNLARI BİZE HANGİ DIŞ GÜÇLER YAPIYOR; YOKSA?
ACABA BUNLARI BİZE HANGİ DIŞ GÜÇLER YAPIYOR; YOKSA?
İŞTE  İNSAN  -  ECCE HOMO
İŞTE  İNSAN  -  ECCE HOMO
KOT PANTOLON
KOT PANTOLON
RAKAM  BİLDİREN  ÖNEKLER
RAKAM  BİLDİREN  ÖNEKLER
Taciz, Tecavüz, İstismar terimleri hakkında
Taciz, Tecavüz, İstismar terimleri hakkında
Dilimiz ya da Alkolün Beyazı 
Dilimiz ya da Alkolün Beyazı 
AKINTILAR,  AKIMLAR
AKINTILAR,  AKIMLAR
KUTSAL
KUTSAL
T A B U   ve   T A B U L A R I   Y I K M A K
T A B U   ve   T A B U L A R I   Y I K M A K
PROLETER  VE  PROLETARYA   KAVRAMLARI
PROLETER  VE  PROLETARYA   KAVRAMLARI
ESOTERIC,  BÂTINÎ,  İÇREK
ESOTERIC, BÂTINÎ, İÇREK
BOYKOT
BOYKOT
SABO - SABOTAJ
SABO - SABOTAJ
Alavere - Dalavere (il dare e l'avere)
Alavere - Dalavere (il dare e l'avere)
OPERALAR
OPERALAR
SINCERE - Sine Cera
SINCERE - Sine Cera
İTİBARDAN TASARRUF veya TEMSİLDE TASARRUF
İTİBARDAN TASARRUF veya TEMSİLDE TASARRUF
BELLONA ve SHELL
BELLONA ve SHELL
HALKIMIZIN KAVRAM İCADI
HALKIMIZIN KAVRAM İCADI
YANLIŞ KULLANILAN KAVRAMLARDAN DÖRDÜ
YANLIŞ KULLANILAN KAVRAMLARDAN DÖRDÜ
KİMİ KISALTMALAR VE ANLAMLARI
KİMİ KISALTMALAR VE ANLAMLARI
BAŞSAĞLIĞI-TAZİYE KAVRAMLARI ÜZERİNE
BAŞSAĞLIĞI-TAZİYE KAVRAMLARI ÜZERİNE
AYAK
AYAK
DİASPORA
DİASPORA
HUKUK TERMİNOLOJİMİZDEKİ BİR KAVRAM-BİR TERİM ÜZERİNE DÜŞÜNCELER
HUKUK TERMİNOLOJİMİZDEKİ BİR KAVRAM-BİR TERİM ÜZERİNE DÜŞÜNCELER
Z Ü H R E V İ  (Sorunlu Kavram)
Z Ü H R E V İ  (Sorunlu Kavram)
14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ
14 ŞUBAT SEVGİLİLER GÜNÜ
(ATIN ŞAHLANIŞI) deyimi
(ATIN ŞAHLANIŞI) deyimi
TESTOSTERON  EGEMENLİĞİ (Domination de la Testostérone)
TESTOSTERON  EGEMENLİĞİ (Domination de la Testostérone)
URBA
URBA
İki Dirhem Bir Çekirdek ve Keçiboynuzu
İki Dirhem Bir Çekirdek ve Keçiboynuzu
Zat İşlerinden İnsan Kaynaklarına
Zat İşlerinden İnsan Kaynaklarına
YERSİZ YURTSUZ BİR MİLLET: ÇİNGENELER
YERSİZ YURTSUZ BİR MİLLET: ÇİNGENELER
ROMAN
ROMAN
"TARİH"İN ÇİFTE ANLAMI
"TARİH"İN ÇİFTE ANLAMI
YUNANCA "DOXA"DAN LATİNCE "DOCTOR"A
YUNANCA "DOXA"DAN LATİNCE "DOCTOR"A
KORO, BALE, HORON
KORO, BALE, HORON
FRENGİ
FRENGİ
FRANKLAR, FRENKLER
FRANKLAR, FRENKLER
LOJİ'LER
LOJİ'LER
TUZ
TUZ
ENTELEKTÜEL
ENTELEKTÜEL
Günlük Hayattan 30 Kelimenin kökenleri
Günlük Hayattan 30 Kelimenin kökenleri
ENERJİ
ENERJİ
PORT, YANİ LİMAN
PORT, YANİ LİMAN
Turunçgiller
Turunçgiller
Nomos'tan Namusa
Nomos'tan Namusa
Ev
Ev
Fil
Fil
Kültür Nedir?
Kültür Nedir?
CIVILISATION, MEDENİYET, UYGARLIK
CIVILISATION, MEDENİYET, UYGARLIK
Bozbulanık İki Kelime: Ansiklopedi, Sempozyum
Bozbulanık İki Kelime: Ansiklopedi, Sempozyum
Latinceden Türkçeye Yansıyanlardan II
Latinceden Türkçeye Yansıyanlardan II
Dilde Bildirişimin Kopması Üstüne Bazı Notlar
Dilde Bildirişimin Kopması Üstüne Bazı Notlar
Aristokrat
Aristokrat
Despot, Tiran, Diktatör
Despot, Tiran, Diktatör
Felsefeden Safsataya, Sufiden Sofuya
Felsefeden Safsataya, Sufiden Sofuya
Efendi
Efendi
Latinceden Türkçeye Yansıyanlardan
Latinceden Türkçeye Yansıyanlardan
Akdeniz Dilinden Dört Kelime: Tersane, Damacana, Fırtına, Forsa
Akdeniz Dilinden Dört Kelime: Tersane, Damacana, Fırtına, Forsa
"Kosmos"tan Gelenler
"Kosmos"tan Gelenler
Barbarlar
Barbarlar
"Kapital"in Eserleri
"Kapital"in Eserleri
İlk Konservatuvarlar
İlk Konservatuvarlar
Tekhne, Ars, Sanat
Tekhne, Ars, Sanat
"Modern"in Geçmişi, Bugünü
"Modern"in Geçmişi, Bugünü
İki Nobel Ödüllü Marie Curie'nin Dramı
İki Nobel Ödüllü Marie Curie'nin Dramı
Terim Ne Demek?
Terim Ne Demek?
Ütopya
Ütopya
Melankoli
Melankoli
Şurup, Şarap, Şerbet, Meşrubat
Şurup, Şarap, Şerbet, Meşrubat
Matematik Terimlerinin Kökenleri
Matematik Terimlerinin Kökenleri
Tercüman, Dragoman, Dil Oğlanı, Dilmaç
Tercüman, Dragoman, Dil Oğlanı, Dilmaç
Telaffuz Hatası mı, Türkçeyi Bilmemek mi?
Telaffuz Hatası mı, Türkçeyi Bilmemek mi?
"Post" Önekinin Önlenemez Tırmanışı
"Post" Önekinin Önlenemez Tırmanışı
"MAGAZİN"İN YOLCULUKLARI
"MAGAZİN"İN YOLCULUKLARI
PATLICANIN YAZDIĞI TARİH
PATLICANIN YAZDIĞI TARİH
YALAMA OLAN  "SÖYLEM"  TERİMİ
YALAMA OLAN "SÖYLEM" TERİMİ
Türkçe dilindeki yabancı kökenli sözcükler
Türkçe dilindeki yabancı kökenli sözcükler
El, Yüz ve Zihin Temizliği!
El, Yüz ve Zihin Temizliği!
Zihinsel Virüs No 4- "SANA NE!"
Zihinsel Virüs No 4- "SANA NE!"
Zihinsel Virüs No 3- SİYASET, VATANDAŞIN SORUNLARINI ÇÖZMEK İÇİN YAPILIR
Zihinsel Virüs No 3- SİYASET, VATANDAŞIN SORUNLARINI ÇÖZMEK İÇİN YAPILIR
ZİHİNSEL VİRÜS NO 2:  EVET AMA YİNE DE!
ZİHİNSEL VİRÜS NO 2: EVET AMA YİNE DE!
ZİHİNSEL VİRÜS NO 1:  BAŞKASI YAPMASIN, BEN DE YAPMAM!
ZİHİNSEL VİRÜS NO 1: BAŞKASI YAPMASIN, BEN DE YAPMAM!
ZİHİNSEL VİRÜS NO 0: SÖZ KONUSU OLAMAZ!
ZİHİNSEL VİRÜS NO 0: SÖZ KONUSU OLAMAZ!
KAVRAM EVLENDİRME ya da KAVRAMLAR AKADEMİSİ
KAVRAM EVLENDİRME ya da KAVRAMLAR AKADEMİSİ
AKLA YERLEŞEN HER KAVRAM SONRAKİLER İÇİN BİRER SÜZGEÇ OLUR!
AKLA YERLEŞEN HER KAVRAM SONRAKİLER İÇİN BİRER SÜZGEÇ OLUR!
"KAVRAM TABANI" ÜZERİNDE UZLAŞI GİRİŞİMİNİ KİM ÜSTLENEBİLİR?
"KAVRAM TABANI" ÜZERİNDE UZLAŞI GİRİŞİMİNİ KİM ÜSTLENEBİLİR?
"Kavram Tabanında Uzlaşma" ulusal bütünlüğün ta kendisidir!
"Kavram Tabanında Uzlaşma" ulusal bütünlüğün ta kendisidir!